Дошкільна підготовка

Програма «Дошкільна підготовка» добре розвиває логічне мислення, перспективне та просторове бачення. Багато уваги приділяється розвитку дрібної моторики рук, а також розвитку зв’язного мовлення Вашої дитини. Крім цього, група дошкільної підготовки готує дитину до шкільного життя, справжніх парт, уроків та чіткого виконання поставлених перед майбутнім учнем завдань. Одне з головних завдань програми – закласти дитині розуміння формату подальшого навчання у школі, виховати позитивне ставлення до навчально-виховного процесу, бажання вчитися, вміння сприймати, оцінювати та відтворювати інформацію, яка подається (подаватиметься) вчителем. Необхідно дати дитині можливість навчитися вільно розвиватися з одночасним частковим обмеженням свободи ( у свободі пересування протягом уроку, певних схемах поведінки на занятті, форматі висловлювання і т.д.), яке настане з першого вересня і може стати великим неприємним подразником для маленької шестирічної дитинки, особливо, якщо та дитинка піде не в Ерудит, а в клас, де є ще 29 подібних маленьких дитинок…

Програма дошкільної підготовки для дітей дошкільного віку (5-6 років) працює в двох варіантах:

  • двічі на тиждень
  • один раз на тиждень

Дисципліни, обов’язкові до вивчення в обох варіантах:

  • Читання
  • Письмо
  • Математика
  • Англійська мова
  • Природознавство (навколишнє середовище)

Період проведення занять – 16.00-19.00

Групи, що займаються двічі на тиждень, працюють в режимі:

Понеділок-четвер

Вівторок-п’ятниця

Групи, що працюють раз на тиждень, займаються у

                Вівторок

Зрозуміло, що кількість матеріалу, що його можна викласти та опрацювати двічі на тиждень безумовно більша, ніж та кількість, що викладається один раз. Проте слід зауважити, що школа Ерудит працювала в форматі дошкільної підготовки протягом десяти років саме в режимі одного дня на тиждень. На збільшення навантаження ми пішли внаслідок змін до Закону про освіту. Оскільки дошкільна освіта в Україні є обов’язковою, то необхідно не просто збільшити кількість груп, а збільшити об’єм викладеного матеріалу. Відразу можемо заспокоїти тих, хто в силу різних причин обирає для себе роботу за дошкільними програмами раз на тиждень. Це зовсім не означає, що дитина не отримає відповідної підготовки. Це означає лише та, що ми даємо право батькам обирати таку кількість навантаження на свою п’ятирічну дитинку, яку Ви, батьки, вважаєте правильною, достатньою або ж такою, що відповідає Вашим можливостям.

Щодо самої програми дошкільної підготовки загалом, то вона не є ранньою версією першого класу, а також не є слабшим (розбавленим) відтворенням першого класу. Це програма розвитку дитини, яка має забезпечити(і забезпечить!) вільну адаптацію у першому класі, орієнтування у просторі, середовищі, надасть вміння отримувати, опрацьовувати та відтворювати інформацію, натренує пам’ять, розвине дрібну моторику руки, навчить сприймати іноземні слова, вирази, працювати з цифрами в межах простих дій, а також створить атмосферу позитивного сприйняття школи в цілому. Слід сказати, що Ерудит не створював програму дошкільної підготовки «під закон»! Група дошкільної підготовки в подібному форматі працює з часу заснування школи Ерудит. Такі завдання стояли перед нами і тоді, не зважаючи на те, що законодавець не розглядав дошкільні програми, як обов’язкові до опрацювання дітьми.

 Предмети, що вивчаються на дошкільній підготовці:

 Читання.

На уроках читання дітки вивчають букви, звуки, складають їх у склади, слова та речення. Крім того, вихованці проходять навчання з читання за методикою розвивального навчання, за якою, до речі, працює ( і завжди працювала) школа Ерудит.

Застосування інтерактивної дошки допомагає урізноманітнити процес навчання та зробити його цікавим та захоплюючим.

Письмо.

Одним з найважливіших аспектів у підготовці дитинки до навчання в школі є розвиток дрібної моторики руки. Якщо простіше, то – вміння впевнено тримати ручку і малювати прямі (криві, ламані, пунктирні та ін..) лінії є не менш важливим, ніж вимальовування тих гачків, які дітки ще раз малюватимуть у школі. Тому на заняттях з письма у школі Ерудит багато уваги приділяється саме розвитку моторики руки. Заштриховування, з’єднування та інші подібні вправи є і цікавими, і, щонайголовніше, корисними для майбутніх школярів.

Звичайно ж, написання букв і слів,  в тому числі і електронним маркером по інтерактивній дошці, що викликає особливе захоплення у малюків, теж є не останнім заняттям на уроках письма.

Математика.

Вивчення цифр, найпростіші дії з ними, розуміння природи математики, необхідності цієї науки та присутності її у повсякденному житті – це і є пріоритетні заняття з математики. Окремо слід зауважити, що математичні дії проводяться не лише у формі гри, а й у «сухих» математичних виразах, що сприяє плевному переходу від «практичної» арифметики до більш абстрактної, записаної на папері у вигляді цифр та дії з ними.

Природознавство ( навколишнє середовище)

Предмет об’єднує в собі основи природознавства, географії, біології, ботаніки, зоології, медицини, хімії та фізики. Це, в основному, розширення кругозору, знання про довколишній світ. Все підкріплене картинками, фільмами, мультиками та практичними дослідами.

У зв’язку з радикальними змінами у Законодавстві України заняття з дошкільної підготовки отримали усі шанси стати одним з найпопулярніших видів діяльності не лише в закладах Ерудиту, а й в усіх дитячих структурах загалом. Можна собі лише уявити ажіотаж з цього приводу у школах, дитсадках, центрах розвитку дитини, різке збільшення всіляких «надефективних» програм, шкіл, студій, центрів, а також найкращих спеціалістів, які за ваші гроші підготують дитину до вступу (як голосно звучить ) у перший клас загальноосвітньої школи і навчать дитину читати, писати, рахувати, а також додавати-віднімати-множити-ділити та розмовляти трьома іноземними мовами одночасно, тобто навчать всього того, чого до сих пір вони ж (ті самі спеціалісти) не могли навчити інших дітей за кілька років перебування в початковій школі…

«А хіба Ерудит інакший? Ви ж теж розкажете все те саме…» Хтось так думає просто зараз, читаючи ці рядки. Такі думки і справді мають право на існування. Проте можна спробувати навести аргументи, котрі могли б розбити помилкові судження щодо, наприклад, «підлаштовування» структур Ерудиту під «віяння часу». До речі, на момент створення Ерудиту, у 2000 році, нічого «прогресивнішого і моднішого», ніж вивчення англійської мови в системі позашкільної та дошкільної освіти просто не існувало. Проте ми тоді вибрали естетичний напрямок, «замкнувши» всю роботу (на той момент лише позашкільного закладу Ерудит) на психології та естетичному розвитку дитини. Англійська ж у переліку дисциплін була покликана розвивати фонематичний слух та дикцію…

Маючи дванадцятирічний досвід роботи у форматі дошкільної підготовки школа «Ерудит» практично не змінила ані підходів у роботі з даною програмою, ані самої програми. Зрозуміло, що впродовж десяти років програма вдосконалювалась, проте завдання, що їх школа Ерудит ставила перед собою у ракурсі дошкільної підготовки, залишились тими самими.

Тому зараз, коли дошкільна освіта стала обов’язковою і велика кількість людей стане перед вибором, як забезпечити своїм дітям ту дошкільну освіту, і якою саме вона буде, слід, мабуть звернути увагу і на те, а хто, і в силу яких обставин займається цим видом діяльності…і чи є це справді дошкільною освітою, а чи може чимось іншим, оскільки параметри оволодіння знаннями та їх обсяги в Законі не виписані. Візьму на себе сміливість припустити, що державна система освіти ( не у Львові, звісно, а загалом по країні), не готова до такого розвитку подій, тому швидше вимагатиме знання (інколи просто неймовірні) при вступі дитинки до першого класу, ніж забезпечить оволодіння цими знаннями протягом «дошкільного навчального року». Натомість з’явиться безліч структур-закладів-репетиторів, які, не беручи на себе жодної відповідальності, а подекуди навіть без проведення елементарної господарської діяльності пропонуватимуть дати саме ті знання, які “треба буде при вступі в школу» (саме таку фразу мені вже довелося чути, може воно викладено й грамотно, але все одно вуха ріже). Зовсім не агітую всіх лише в структурах Ерудиту здобувати дошкільну освіту, проте пропоную замислитися над суттю проблеми і довірити найцінніше, що у Вас є, Ваших дітей не тому, хто «знає, що треба буде при вступі в школу» (до речі, цього не знає ніхто, навіть той, хто писав закон), а тому, хто забезпечить дітям нормальний повноцінний розвиток і, звичайно ж, це не лише школа Ерудит, але Ерудит таки серед тих, хто цей розвиток дітям забезпечить.